Untitled Page







Mediabass.com

MediaBass.com - 2016 Schedules


2016 Schedules
(as of 6-1-16)
2016 Championship Tour Schedule -
click here

Texas - Mississippi - Louisiana - Florida - Arkansas - Alabama


Type Division Date Water
Team Delta March 5, 2016 Tensaw River
Team Delta April 2, 2016 Tensaw River
Team Delta May 7, 2016 Tensaw River
Team Delta June 11, 2016 Tensaw River
Team Delta July 9, 2016 Tensaw River
Team Delta August 6, 2016 Tensaw River


Type

Division

Date

Water

Team South February 20, 2016 Millwood
Team South March 19, 2016 Erling
Team South April 2, 2016 Lake Columbia *
Team South May 14, 2016 Lake Erling *
Team South June 25, 2016 Lake Felsenthal
Team South July 23, 2016 Millwood

Type Division Date Water
Team River February 13, 2016 Lake Chicot
Team River March 12, 2016 Dumas
Team River April 9, 2016 Lake Providence
Team River May 28, 2016 Lake Chicot
Team River June 11, 2016 Lake Wallace
Team River July 16, 2016 Lake Ferguson

Type Division Date Water
Individual Southwest February 7, 2016 Millwood
Individual Southwest March 6, 2016 Erling
Individual Southwest April 10, 2016 Millwood *
Individual Southwest May 1, 2016 * Millwood
Individual Southwest June 5, 2016 Lake Columbia
Individual Southwest July 9, 2016 Millwood


Type Division Date Water
Indi North February 20, 2016 Choctawhatchee River
Indi North March 12, 2016 Choctawhatchee River
Indi North April 23, 2016 Choctawhatchee River
Indi North May 21, 2016 Choctawhatchee River
Indi North June 18, 2016 Choctawhatchee River
Indi North July 23, 2016 Choctawhatchee River

Type Division Date Water
Team North February 13, 2016 Seminole
Team North March 5, 2016 Apalachicola River
Team North April 30, 2016 Seminole
Team North May 14, 2016 Apalachicola River
Team North June 11, 2016 Choctawhatchee River
Team North July 9, 2016 Apalachicola River


Type Division Date Water
Individual North November 14, 2015 D'Arbonne
Individual North December 5, 2015 Ouachita River
Individual North January 9, 2016 Claiborne
Individual North February 21, 2016 Bayou Bartholomew
Individual North March 20, 2016 D'Arbonne
Individual North April 3, 2016 Claiborne

Type Division Date Water
Individual South January 30, 2016 Bayou Black
Individual South February 27, 2016 Des Allemands
Individual South April 3, 2016 (Sun.) Verrett *
Individual South May 7, 2016 Bayou Black
Individual South June 4, 2016 Des Allemands
Individual South July 9, 2016 The Basin *
* - New location
due to high water

Type Division Date Water
Team North February 6, 2016 Claiborne
Team North March 5, 2016 D'Arbonne
Team North April 9, 2016

Lake Providence

Team North May 7, 2016 D'Arbonne *
Team North June 4, 2016 Claiborne*
Team North July 2, 2016 Ouachita River *


Type

Division

Date

Water

Team South February 27, 2016 Pascagoula River
Team South March 26, 2016 Bogue Homa
Team South April 23, 2016 Okatibbee
Team South May 21, 2016 Lake Lincoln
Team South June 25, 2016 Flint Creek
Team South July 23, 2016 Lake Archusa

Type Division Date Water
Team River February 27, 2016 Eagle Lake
Team River March 26, 2016 Lake Washington
Team River April 23, 2016 Lake Ferguson *
Team River May 21, 2016 Lake Washington *
Team River June 18, 2016 Eagle Lake
Team River July 16, 2016 Lake Ferguson

Type

Division

Date

Water

Team Ross Barnett February 20, 2016 Ross Barnett
Team Ross Barnett March 20, 2016 Ross Barnett
Team Ross Barnett April 23, 2016 Ross Barnett
Team Ross Barnett May 28, 2016 Ross Barnett
Team Ross Barnett June 19, 2016 Ross Barnett
Team Ross Barnett July 17, 2016 Ross Barnett


Type

Division Date Water
Individual Central January 30, 2016 Palestine
Individual Central February 27, 2016 Cedar Creek
Individual Central March 26, 2016 Bob Sandlin
Individual Central April 16, 2016 Tawakoni
Individual Central May 28, 2016 Fork
Individual Central June 25, 2016 Richland Chambers

Type Division Date Water
Individual Austin January 16, 2016 LBJ
Individual Austin February 20, 2016 Austin
Individual Austin March 19, 2016 Austin
Individual Austin April 23, 2016 Travis
Individual Austin May 7, 2016 Stillhouse
Individual Austin June 11, 2016 Lake Buchanan*

Type Division Date Water
Individual DeepEast February 7, 2016 Toledo Bend
Individual DeepEast March 6, 2016 Sam Rayburn
Individual DeepEast April 3, 2016 Sam Rayburn
Individual DeepEast May 15, 2016 Sam Rayburn
Individual DeepEast June 5, 2016 Toledo Bend
Individual DeepEast July 24, 2016 Toledo Bend

Type Division Date Water
Individual Cowtown January 31, 2016 Squaw Creek
Individual Cowtown February 14, 2016 Squaw Creek
Individual Cowtown March 20, 2016 Squaw Creek *
Individual Cowtown April 24, 2016 Squaw Creek *
Individual Cowtown May 15, 2016 Lake Granbury
Individual Cowtown June 19, 2016 Eagle Mountain

Type Division Date Water
Individual Northeast February 13, 2016 Cypress Springs
Individual Northeast March 5, 2016 Bob Sandlin
Individual Northeast April 2, 2016 Bob Sandlin *
Individual Northeast May 14, 2016 Lake O'Pines *
Individual Northeast June 18, 2016 Lake O'Pines
Individual Northeast July 23, 2016 Lake Fork

Type Division Date Water
Team Central February 13, 2016 Cedar Creek
Team Central March 12, 2016 Tawakoni
Team Central April 9, 2016 Cedar Creek
Team Central May 21, 2016 Richland Chambers
Team Central June 18, 2016 Tawakoni
Team Central July 9, 2016 Palestine

Type Division Date Water
Team I-35 January 17, 2016 Stillhouse
Team I-35 February 21, 2016 Belton
Team I-35 March 20, 2016 Whitney
Team I-35 April 10, 2016 Belton
Team I-35 May 22, 2016 Limestone *
Team I-35 June 12, 2016 Limestone *

Type Division Date Water
Team Deep East February 6, 2016 Toledo Bend
Team Deep East March 5, 2016 Sam Rayburn
Team Deep East April 2, 2016 Sam Rayburn
Team Deep East May 14, 2016 Sam Rayburn
Team Deep East June 4, 2016 Sam Rayburn
Team Deep East July 23, 2016 Toledo Bend

Type Division Date Water
Team Cowtown January 30, 2016 Squaw Creek
Team Cowtown February 27, 2016 Squaw Creek
Team Cowtown March 19, 2016 Eagle Mountain
Team Cowtown April 16, 2016 Ray Roberts
Team Cowtown May 14, 2016 Lake Worth
Team Cowtown June 11, 2016 Eagle Mountain

Type Division Date Water
Team East January 23, 2016 Palestine
Team East February 6, 2016 Palestine
Team East March 26, 2016 * Tyler
Team East April 2, 2016 Athens
Team East May 7, 2016 Palestine *
Team East June 4, 2016 Palestine

Type Division Date Water
Team Fork February 13, 2016 Fork
Team Fork March 19, 2016 Fork
Team Fork April 16, 2016 Fork
Team Fork May 21, 2016 Fork
Team Fork June 18, 2016 Fork
Team Fork July 16, 2016 Fork

Type Division Date Water
Team Northeast February 6, 2016 Cypress Springs
Team Northeast March 12, 2016 Bob Sandlin
Team Northeast April 9, 2016 Palestine
Team Northeast May 7, 2016 Cypress Springs
Team Northeast June 25, 2016 Bob Sandlin
Team Northeast July 9, 2016 Fork

Type

Division

Date

Water

Team West February 28, 2016 Hubbard Creek
Team West March 13, 2016 Lake Leon
Team West April 24, 2016 Possum Kingdom
Team West May 22, 2016 * O.H. Ivie *
Team West June 26, 2016 Lake Leon
Team West July 24, 2016 Hubbard Creek

2016 Championship Tour Locations

Miller's Ferry, AL - Teams

1st - $10,000 / 2nd - $2,000 (minimum)

Sept. 10-11, 2016

Lake Whitney, TX - Teams

1st - $10,000 / 2nd - $2,000 (minimum)

Sept. 24-25, 2016
Toledo Bend, LA - Individuals

1st - $5,000

Oct. 1-2, 2016
Lake Felsenthal, AR - Teams

1st - $10,000 / 2nd - $2,000 (minimum)

Oct. 15-16, 2016
Lake Waco, TX - Individuals

1st - $5,000

Oct. 22-23, 2016
Lake Palestine, TX - Teams

1st - $10,000 / 2nd - $5,000

Oct. 29-30, 2016

MediaBass.com